WIĘCEJ NIŻ ENIGMA. HISTORIA ANTONIEGO PALLUTHA

WIĘCEJ NIŻ ENIGMA. HISTORIA ANTONIEGO PALLUTHA

Projekt graficzny Maja Grotowska
Wydanie drugie, poprawione
Rok wydania 2021
280 stron, w tym czarno-białe zdjęcia (20 stron)
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 148 x 209 x 20 mm
Wydawca: Verena Beata Majchrowska
ISBN 978-83-962828-0-4

Oficer wywiadu, kryptolog, inżynier, przedsiębiorca, a wcześniej powstaniec wielkopolski i żołnierz oddziałów łączności, pionier polskiego krótkofalarstwa. Jeden z ojców sukcesu, jakim było rozpracowanie maszyny szyfrującej Enigma i skonstruowanie jej kopii, umożliwiającej odczytywanie niemieckich meldunków.
Życiorysu Antoniego Pallutha (1900-1944) wystarczyłoby na kilku bohaterów, choć on sam raczej pozostawał w cieniu innych… Młodzieńczą energię poświęcił konspiracji i walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, dorosłe życie zawodowe – kryptologii i wzbogacaniu struktur wywiadu i armii polskiej o wyspecjalizowany sprzęt, by w końcówce swojego niedługiego życia znów znaleźć się na frontach II wojny światowej. Nigdy się nie poddał, a jego talent podziwiali, zarówno alianci jak i Niemcy…
“Więcej niż enigma. Historia Antoniego Pallutha” to napisana barwnym językiem opowieść o życiu mało znanego i wciąż niedocenianego bohatera na tle burzliwych dziejów Polski i świata w pierwszej połowie XX wieku. Historia, która zaczęła się w wielkopolskim miasteczku Pobiedziska, a skończyła pod Berlinem. Cennym uzupełnieniem biografii Pallutha jest opisanie powojennych losów jego dwóch synów i żony. Książka łączy solidną porcję wiedzy historycznej z pełnymi emocji wątkami z prywatnego życia całej rodziny.