TADEUSZ ROLKE – FOTOGRAFIE 1944-2005

TADEUSZ ROLKE – FOTOGRAFIE 1944-2005

koncepcja, wybór zdjęć, wstęp i redakcja: Beata Majchrowska
projekt graficzny: Robert Johnston
Wydawnictwo: Fundacja Galerii Foksal
język publikacji: polski, angielski
rok wydania: 2006
oprawa miękka
184 strony
wymiary: 305 x 250 mm
ISBN: 838- 93020-3-9

Tadeusz Rolke (ur. 1929, Warszawa) – jeden z najwybitniejszych polskich fotoreporterów i fotografów mody. Dokumentował życie artystyczne (związany m.in. z warszawską Galerią Foksal). Współpracował z wieloma magazynami polskimi i zagranicznymi – „Stolica”, “Polska”, “Ty i ja”, „Art”, “Die Zeit”, “Der Spiegel”.

Książka Tadeusza Rolke nie jest uporządkowaną tematycznie monografią ani albumem typu „the best of”, lecz książką artystyczną. Zdjęcia nie są ułożone chronologicznie, ich zestawienia wzmacniają działanie samych obrazów, tworzą też nowe konteksty znaczeniowe. – Ten wybór – mówi Rolke – pokazał mi, że moje zainteresowanie światem jest bardziej wielostronne, niż mi się wydawało.

„Album pokazuje Rolkego wielostronnego: artystę, dokumentalistę, portrecistę i świetnego fotografa miast i architektury. To nie tylko Warszawa, także Lwów z nieskończonym budynkiem domu partii w 1990 r., także monumentalny i kiczowaty Licheń w 2000 r. W pamięci pozostają obrazy: zadziwiająca dziewczynka z pistoletem w ręku gdzieś w Polsce w połowie lat 50. Sprzedawca mięsa na Ukrainie, któremu głowę przysłonił wiszący na haku łeb świni. Tragicznie smutna twarz chłopca w czasie dożynek w roku 1959 w Warszawie. I para całująca się w katakumbach w Palermo.” – Dorota Jarecka, GW